2005 Morgenster Lourens River Valley Stellenbosch WO

Afryka Południowa

Region winiarski (tzw. dystrykt) Stellenbosch

Ten najbardziej znany obszar winiarski – Stellenbosch, jak i wiele innych, znajdują się w południowo-zachodniej części Afryki Południowej. Stellenbosch jest sercem Cape Town i ma największą liczbę winnic i producentów. Produkuje się tu 300 win w różnych klasach i stylach, w przyjemnym śródziemnomorskim klimacie i na różnych glebach. Wino to ma bardzo ciekawą historię. Powstaje ono w winiarni Morgenster (w pobliżu miasteczka Somerset West), które jest własnością pochodzącego z Piemontu Giulio Bertranda. Zgodnie z jego marzeniami, wytwarza on tam w stylu włoskim oliwę z oliwek. Nagradzana jest ona najlepszymi wyróżnieniami i pozostawia w tyle najlepszych producentów z całej Europy. Po tym sukcesie pragnie on robić najlepsze wina w stylu bordoskim. I tak też się dzieje. Obsadza on 40 hektarową winnice typowymi dla Bordeaux szczepami gronowymi i korzysta z  odpowiedniego Know-How. Dla gwarancji sukcesu, wciąga on w realizację swoich pragnień nikogo mniejszego jak Pierre Lurtona – enologa mitycznej wręcz winiarni Cheval Blanc. To zupełnie najwyższy poziom, ta winiarnia należy do Premiere Grand Cru Classe z wewnętrzną klasyfikacją A.

To czerwone wytrawne wino jest kupażem 3 sortów: Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc. Każda z tych odmian zostaje na początku rozbudowywana osobno i dojrzewa później przez 13 miesięcy w beczce. Następnie to wino, zostaje zmieszane w odpowiednich proporcjach i jeszcze przez 9 miesięcy jest przechowywane w  zaciemnieniu w butelce. Zawiera ono 14,5% obj. alk.

W środku ciemny skoncentrowany kolor, pod kieliszkiem nie widać palców. Na obrzeżu kieliszka ciemnoczerwona barwa, z lekkim prześwitem. Duża konsystencja wina. Na ściankach kieliszka pojawiają się „łzy” – wino spływa powoli ku dołowi kieliszka.

Pierwszy nos (bez zamieszania): dość intensywny aromat, zapach dymny, naleciałość ogniska węglowego, „szaszłyku?”.

Drugi nos (po zamieszaniu kieliszkiem): dymny aromat ustępuje miejsca owocom leśnym, delikatne wiśnie.

Wino krągłe, w pełni wypełniające jamę ustną. W dalszej części wyczuwalne dymne zapachy, ale przepełnione ciepłą nutą ciemnych owoców. Wino łagodnie dotyka języka i podniebienia, ale nie pozwala  także zapomnieć o swojej mocy i pełnym ciele.

Bardzo długie, łagodne odejście pozostawiające wiele miękkości i harmonię z nutą owocowości i korzennego posmaku.

Wino ma swój charakter pomimo bazowania na klasycznym kupażu Bordeaux. Perfekcyjna dojrzałość, bardzo dobrze wbudowane i wygładzone taniny. Jest tam trochę czegoś korzennego, filigranowej słodkiej owocowości, ale ciągle od czasu do czasu wyłania się ten dymny akcent, z lekką naleciałością grillowanego mięsa. Ciekawe wino, coś wspaniałego na jesienne wieczory. Bez namysłu zaliczam je do grupy „Najlepsze wina”.

Cena: 16,27 Euro

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM