2008 Bin2 Shiraz Mourvedre Penfolds

Południowa Australia

Region winiarski: Barossa Valley

Australia ma takie położenie geograficzne, że zbiory winogron i produkcja kolejnych roczników zaczynają się w pierwszej połowie roku (od lutego do maja). Dlatego wina z danego rocznika pojawiają się na rynku około 6 miesięcy wcześniej od europejskich.

Penfolds razem z 3 innymi znanymi i dużymi winiarniami realizuje około 80% produkcji australijskiej. To potężna firma mająca swoje winnice w Barossa Valley, Magill Estate, Eden Valley, McLaren Vale i Coonavarra.

Najbardziej znanym regionem pod względem turystycznym jest położona na północ od Adelajdy Barossa Valley. Ten obszar winiarski, jak i wiele innych w Południowej Australii, słynie z produkcji win mocno owocowych i raczej ciężkich, pełnych w swej strukturze. Przy tym oczywiście oferujących alkohol na odpowiednim poziomie procent alk. objętościowo. Akurat obszar Barossa Valley ma także do zaoferowania cudowne Rieslingi.

Penfolds to jedna z winiarni w południowej Australii z ponad 165 letnią tradycją. Wino Bin2 w mariażu dwóch szczepów, Shiraz i Mourvedre, egzystuje w tej kompozycji od 1960 roku. Jedno z cudownych i znakomitych win od Penfoldsa, a mianowicie Grange 1955 (wyróżnione na wystawie w Sydney w 1960 złotym medalem), z pewnością utorowało drogę winom australijskim na rynki światowe.

Przejdźmy do degustacji!

Barwa w środku kieliszka bardzo ciemna, skoncentrowana, palce pod nim są niewidoczne. Na obrzeżach kieliszka kolor rubinowo-czerwony, z minimalnymi prześwitami.  Na szkle pojawiają się gęste „łzy”, co świadczy o wysokiej konsystencji.

Pierwszy nos (bez zamieszania kieliszkiem): wyczuwalne nuty beczki z delikatnym muśnięciem dymnego zapachu, aksamitne czarne owoce, suszona śliwka.

Drugi nos (po zamieszaniu kieliszkiem): zintensyfikowana owocowa słodycz, odczuwalne ciepło owoców „Cassis”.

W ustach traci lekko na pełności, garbniki są raczej wygładzone, ale wychodzą na pierwsze tło. Wyczuwalne na końcu języka i podniebieniu.

Wino, które na początku w zapachu czaruje, w smaku „nie dotrzymuje słowa” danego uprzednio nosowi.

Wraz z kolejnym kieliszkiem taniny stają się coraz bardziej wyczuwalne (rocznik 2008 jest  jeszcze relatywnie na ten styl wina młody). Po tym przypomina o sobie alkohol, który emanuje ciepłem.

Lekka szorstkość tych garbników trochę negatywnie wpływa na ogólne wrażenie smakowe, gdyż w pewnym momencie wino to „marnieje”. Jego ciało staje się uszczuplone, brakuje „pełności”. Finisz wina, niestety nie za długi, tracący na owocowej sile.

Penfolds Bin2 Shiraz Mourvedre ląduje do działu „Różne wina” z oceną „Wysoki poziom”. Nie stać tego wina na najwyższą notę, gdyż harmonia smaku zostaje zachwiana poprzez osłabienie konsystencji i raptem niższy owocowy potencjał  (choć bukiet aromatyczny chciałby temu zaprzeczyć). Wino jest czyste, ale obniżony stan owocu i jednocześnie z tym jakby mniejszy ekstrakt w smaku sprawiają, że brakuje mu ekspresji.

Cena: 13,95 Euro

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM