2008 Chianti Classico DOCG DIEVOLE

Włochy

Region winiarski: Toskania.

Toskania słynie ze swoich wspaniałych czerwonych win i jest po prostu – „niesamowicie” piękna (patrz GALERIA, dalej Winnice i Krajobraz w Toskanii).

Ten region czaruje i przyciąga rzesze fanów i turystów. Na pewno wpływ na to ma tamtejsza kultura, sztuka czy piękne krajobrazy. Na pagórkowatych terenach dostojnie rośnie winorośl, bajecznie oddzielana cyprysami, a na wzniesieniach terenu, jakby otoczonych winnicami, widnieją stylowe Castello, czy Azienda.  Jednak istotą tej wyjątkowości jest raczej absolutna harmonia między  darami toskańskimi i jej naturą. Tam żyje się stylowo, modnie i radośnie, a ziemia  daje to czego kuchnia i piwnica zapragną:  owoce, warzywa, zioła, zboże, oliwki na oliwę i winogrona na pyszne wina.

 Chianti jest jednym z  najbardziej popularnych ze wszystkich win toskańskich (bardzo znane są także długowieczne Brunello di Montalcino, czy Vino Nobile di Montepulciano). Sama apelacja Chianti (ustanowiona zresztą dość dawno), rozciągająca się między Florencją a Sieną, była na tyle obszerna geograficznie, i chyba jednak za mało przypilnowana i restrykcyjna, że dawała wina również zbyt „słabe”. Dokładnie w jej centrum znajduje się, wydzielona z Chianti, apelacja Chianti Classico. Otrzymała ona najwyższy poziom DOCG, ustalający ścisłe reguły dotyczące producentów na tym terenie. To pagórkowaty, dość zróżnicowany obszar zajmujący około 7 tys. ha winnic. Mówi się tutaj o dwóch rodzajach gleb: kamienisto wapienne (albarese) oraz zwietrzałe łupki wulkaniczne (galestro). Wina Chianti Classico muszą być starzone przynajmniej rok w beczce, a Riserva jeszcze rok dłużej. Ten czas przeważnie wystarcza, żeby główny szczep, z którego one powstają  – Sangiovese, zaczął nabierać „ogłady”, mógł powoli wykazać swój owocowy potencjał i złagodniał pod względem kwasowości. W tym celu także dodaje się, przeważnie z 15% udziałem, innych czerwonych, zwłaszcza rdzennych szczepów, tj.: Ciliegiolo, Colorino, Mammolo, czy Canaiolo. Wcześniej dodawano nawet białe sorty, których obecnie nie używa się do kupażu. W tej apelacji egzystują także dwie szkoły wytwarzania win: nowoczesna i konserwatywna. Dla miłośnika win, najistotniejszym winien być jednak fakt, że mimo pewnych ideologicznych różnic winifikacyjnych, powstają w Chianti Classico cudowne wina z charakterem. Odznaczają się one przede wszystkim  soczystą owocowością, dobrą konsystencją,  subtelną fakturą i  finezyjną aromatycznością.

Czy Chianti Classico ze znakiem czarnego koguta zawsze oznacza znakomite wino?

Myślę, że nie. Chyba zawsze znajdą się wyjątki, czyli produkty spełniające wymogi apelacji, akurat tutaj najwyższej DOCG, ale nie konieczne sensorycznie udane. Jednak musze przyznać, że w tym przypadku napotkałem na niezbyt wiele takich negatywnych przykładów. Naprawdę wiele win z tej apelacji zasługuje na miano znakomitych. Czy macie Państwa inne doświadczenia związane z tą apelacją?

Wiele próbowanych przeze mnie (nie wszystkie zdegustowane butelki są opisywane na stronie) Chianti Classico nie zawiodło mnie. Tutaj raczej napotkamy na dobrą jakość. Sprawdźmy, czy kolejne wino, będzie tego przykładem.

W środku kieliszka ciemna barwa, na obrzeżach głęboko rubinowa. Na szkle pojawiają się lekkie „łzy”.

W nosie (bez zamieszania) delikatne owoce dojrzałej wiśni, wkradają się suche, ale zachęcające w odbiorze nuty beczki.

Drugi nos daje soczyste, bardziej owocowe i świeże wino. Alkohol w wysokości 13,5% obj. daje się odczuć w postaci owocowego ciepła. Wcale to nie przeszkadza i nie odstaje od całej struktury.

Wino krągłe, z dobrą materią. Ciemne owoce stale ujawniają się w ustach. Nie brak delikatnej nuty beczki, o łagodnym charakterze. Taniny świetnie spolimeryzowane, gładkie, nadające trochę powagi i ciężaru. Jednak w zestawieniu z beczką zdecydowanie dominują tutaj soczyste owoce wiśni, czereśni czy suszonej śliwki. Finał łagodny, w niezmiennym dostojnym stylu.

 Kolejne Chianti Classico z winiarni DIEVOLE okazało się bardzo dobrym jakościowo produktem. Tak też oceniam to wino. Jest ono bardzo wyważone i wspaniale, owocowo łagodne. Prezentuje umiarkowanym styl, znajdujący się pomiędzy jego skrajnymi odmianami. Nie jest w żaden sposób przesadzone, po prostu idealne wino na zimowy wieczór. Uwagę przy tym winie zwraca wyjątkowa etykieta, co prawda umieszczona z tyłu, na której widnieją  postacie twórców  tego produktu. Ocena na poziomie „Wysoki poziom”.

 Cena: 75 zł.

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM