2008 Mas Petit Pares Balta D.O. Penedes

Hiszpania

Autonomiczny region (prowincja): Katalonia

Region winiarski: D.O. Penedes

Nasze czerwone wino jest kupażem dwóch sortów, a mianowicie Garnatxa i Cabernet. W przypadku Caberneta teoretycznie można spodziewać się dużego ciała i dość sporej ilości tanin. Jego aromaty powinny przypominać owoce Cassis, a ich towarzyszami mogą być zapachy żywiczne, korzenne, czy dymne. Możemy także odnaleźć tam nuty słodyczy, ziemi, czy cedru. Wracając do pierwszego szczepu, jego nazwę Garnatxa, używa się tylko w Katalonii. W Hiszpanii mówi się Garnacha. Zupełnie inaczej jest on nazywany już w Sardynii, a mianowicie Cannonau. W Toskanii znany jest jako Alicante. Ten sort ma bardzo wiele synonimów. Najbardziej rozpoznawalną nazwą pod jaką występuje jest Grenache. Jest to jeden z najpowszechniej uprawianych czerwonych szczepów na świecie (szacunkowo obejmuje on przynajmniej 240 000 ha upraw). Wytwarza się z niego wina odmianowe (jednosortowe), choć najczęściej jest to partner dla win Cuvee. Oprócz Hiszpanii uprawia się go głównie we Francji. Jest on przewodnim szczepem w Południowym Rodanie. Czołowe miejsce zajmuje także w regionie Langwedocja i Roussillon. Nie brakuje tego sortu także w Prowansji i na Korsyce. Grenache daje wina miękkie i wysoko alkoholowe. Nie zawierają one zbyt dużo garbników, ale są mocno owocowe. Typowymi dla odmiany są aromaty czarnej porzeczki, jeżyny, wiśni, truskawek, rodzynek, pieprzu i lukrecji.

Degustowane wino pochodzi z regionu z apelacją Penedes D.O. (Denominación de origen), należącego do najprężniej rozwijającej się prowincji Katalonia.  Swoją sławę zyskuje ona przede wszystkim dzięki pobliskiemu regionowi Priorat z apelacją DOCa. Daje on jedne z najlepszych win świata i jest niedościgniony przez sąsiednie obszary winiarskie. Jedno z win z obszaru Priorat było już na „produkcja wina” degustowane.

Nasza apelacja Penedes D.O. obejmuje około 27 tys. ha. Na tych terenach wyróżnia się 3 strefy klimatyczne: najwyżej położone miejsca, chłodniejsze, gdzie powstają białe wina, centralny Penedes (centrum produkcji win musujących Cava) i nadmorski, cieplejszy, z przewagą wapieni, dający raczej czerwone wina.

Winiarnia Pares Balta leży pomiędzy Barceloną i Tarragoną, właśnie w tej nadmorskiej strefie, a winorośl uprawia się tam w sposób ekologiczny.

Po lekkim przechyleniu kieliszka, w miejscu kontaktu wina ze ściankami szkła, widać  rubinowo-bordową barwę. W środku kieliszka intensywny ciemny kolor, prawie bez prześwitu. Na jego ściankach widoczne są „łzy”. To winiarskie określenie, świadczące o istnieniu pewnego poziomu ekstraktywności tego wina.

Pierwszy nos (bez zamieszania) to aromaty jeżyny, jagód i niuanse gorzkiej czekolady.

Po zamieszaniu kieliszkiem odczuwa się śliwkę i skoncentrowaną wiśnię. Pojawiają się tam także nuty karmelu.

Wino na początku łagodnie wypełnia jamę ustną i oddaje wiele ciepła. W tylnej części języka dają znać o sobie garbniki. Mają one już swoją dojrzałość i nie są bardzo „ostre”. Jednak nadają one temu winu powagi i pewnej ciężkości. Są one dominującym elementem struktury smakowej. W finale słabnie lekko garbnikowy charakter tego wina, a nuty gorzkiej czekolady nie ustępują.

Wino 2008 Mas Petit od Pares Balta pochodzi  z ekologicznej (biodynamicznej) uprawy. Oznacza to, że podstawową zasadą jest hodowla winnych krzewów w absolutnej harmonii z naturą. Niedozwolone staje się stosowanie sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Wszystko jest naturalne, a miejsce pestycydów zajmują rośliny stanowiące naturalną ochronę winorośli.  Jednak mimo proekologicznego działania, uprawy te nie cieszą się nadmierną  popularnością, a krytycy winiarscy rzadko odnajdują tam wzorcowe, „mistrzowskie” butelki. Może dzieje się tak dlatego, że jest zbyt wiele „nieapetycznych win” wywodzących się z takich winnic. Po prostu taki rodzaj uprawy nie we wszystkich miejscach pozwala wyhodować zdrowy i w pełni aromatyczny owoc, w wyniku czego nie zawsze zbierze się „pożądane i optymalne dla winifikacji winogrona”, z których można zrobić najwyższej jakości produkt. Degustowanemu winu nie można nic zarzucić, może szukając porównań do najlepszych, było lekko „twarde i surowe” i w smaku nad wyraz gorzko-czekoladowe. To wino robiło lepsze wrażenie jako towarzysz jedzenia niż podczas samodzielnej konsumpcji. Wraz z potrawą stawało się bardziej delikatne, subtelne i wielopłaszczyznowe. Zaliczam ten produkt do „Różne wina” i oceniam go jako „Wysoki poziom”.  To jest jeden z dobrych kandydatów na nadchodzące jesienne wieczory i bardzo dobry przykład ekologicznej uprawy winnicy.

Cena 8,90 Euro

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM