2008 Riesling Qualitätswein feinherb

Niemcy

Region winiarski: Mozela

W nazwie naszego wina pojawia się określenie „Feinherb”. Używa się je dla wina teoretycznie znajdującego się w przedziale półwytrawne (od 9 g/l do 18 g/l cukru resztkowego i przy spełnieniu dodatkowego warunku: kwasowość plus 10). Prawo winiarskie jednak nie precyzuje tego dokładnie. Ciężko w przypadku naszego wina o zaliczenie go do półwytrawnych. Jeżeli już tak jest, to na pewno jest to dolna granica tego przedziału. Dodatkowo to wino ma wyczuwalną kwasowość, która ładnie równoważy i tonuje, z kolei ten wcale niesmakowany jako wysoki (raczej przyjemnie owocowy) poziom cukru resztkowego.

Kolor cytrynowo-żółty, jak na rocznik 2008 barwa dość transparentna. Widać „łzy” na kieliszku, co zapowiada pewien poziom pełności, ekstraktu.

Pierwszy nos: zapachy kwiatowe, lekko miodowe.

Drugi nos (po zamieszaniu): nuty egzotycznych owoców, kwitnienie kwiatów, mineralny nos.

W ustach dość mineralne, kwasowość nadająca świeżości, ale szybko zrównoważona poprzez owocową słodycz. Przyjemna kremowość i delikatność pieści podniebienie. Pojawia się „fajna” miękkość, która sprawia, że chce się trzymać to wino w ustach. Długość wina bardzo obiecująca, wyczuwalna owocowość połączona z aksamitną mineralnością. W ustach pozostaje także kremowość, zachęcająca do kolejnego kieliszka.

To więcej niż przyzwoity produkt. Wino na szczeblu Qba (wino jakościowe) smakuje jak teoretycznie lepsze Prädikat Spätlese z małym cukrem resztkowym. Tego mozelksiego Rieslinga chce się oceniać jak najlepiej zważywszy na fakt, że został on podczas mojego pobytu w Niemczech w 2009 roku kupiony w Penny za 3,99 Euro. Zaliczam to wino do kategorii „Różne wina” i oceniam na poziomie „wysoki poziom”. Ten Riesling został stworzony specjalnie dla sieci Penny i jest wielopłaszczyznowym, delikatnym winem, jak podaje tylna etykieta. Znajdziemy tam również informacje, że  został on stworzony przez Matthiasa Meierera, która w 2008 roku zdobywa tytuł nadany przez instytucję „Deutsche Landwirtschaftsgesellschaft”  Winzera Roku. Można powiedzieć, że faktycznie to wyróżnienie nie przyznano za darmo. To wino ma potencjał i kryje w sobie ten kunszt i wiedzę dobrego winiarza. Raczej przy takiej cenie nie był tutaj użyty najwyższej jakości materiał gronowy, a jednak wino prezentuje „Wysoki poziom”. Przypuszczam, że te pozytywne walory smakowe podciągnął tutaj dodany słodki moszcz gronowy,  gdyż końcowy efekt jest więcej niż zadowalający.

Cena: 3,99 Euro

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM