2010 Cerro Hidalgo Rioja Valdelacierva Navarrette Espania

Hiszpania

 Prowincja winiarska: Rioja, najwyższa kwalifikacja jakościowa DOCa.

 Ten region winiarski leży w starej Kastylii, w północnej części Hiszpanii. Jest on największym producentem wina w całym kraju. La Rioja to apelacja znajdująca się w środkowym biegu rzeki Ebro, na granicy z Navarrą i Krajem Basków. Jest tutaj około 58 tys. ha. winnic. To ogromna ilość winiarni i różnorodność win. Rioja powstaje przede wszystkim z Tempranillo, do której dodaje się Mazuelo, Graciano (Carignan) i Garnacha (Grenache).

Są tutaj produkowane jakby dwa style win czerwonych.

Pierwszy to Rioja tradycyjna, długie starzenie w małej beczce amerykańskiej, mocno garbnikowe, na początku jaśniejsze, z pewną kwasowością, ale długowieczne i później finezyjne. Przy tej metodzie pewną utratę owocowości próbuje się zastąpić leżakowaniem w butelkach, zamiast w beczkach, by nadać  nieco więcej świeższego aromatu. Drugi to styl nowoczesny, krótsze starzenie w beczce francuskiej, delikatniejszej i łagodniejszej.  Te wina nadają się do wcześniejszej konsumpcji, z potencjałem przechowywania do około 10 lat.

Cechą charakterystyczną tych wszystkich win są nazwy informujące o długości ich leżakowania i dojrzewania w beczkach. Składają się na nie takie pojęcia jak:

  • Cosecha – podaje rocznik wina, wino na ogół młode lub leżakowane bardzo krótko,
  • Crianza – wino leżakowane 2 lata, w tym minimum 6 miesięcy w dębowej beczce,
  • Reserva – wino leżakowane 3 lata, w tym rok w beczce,
  • Gran Reserva – wino leżakowane 5 lat, w tym minimum 2 lata w beczce.

 Różnica poziomów win wyprodukowanych w Rioji jest ogromna, nie brakuje winiarzy produkujących na większą skalę i tych małych posiadłości (ich liczba na szczęście się zwiększyła), wytwarzających super wspaniałe wina.  Oprócz czerwonych win powstają także różowe (około 13% łącznej produkcji) i białe. Stanowią one tylko 12% wszystkich win i produkowane są głównie ze szczepu Viura (Macabeo).

W Rioji występuje istotny podział geograficzny, który pozwala na wydzielenie 3 styli win, charakterystycznych dla konkretnego obszaru.

Zachodnia, atlantycka Rioja Alta daje klasyczne wina do długiego starzenia. Panuje tam atlantycki, chłodniejszy klimat. Daje on wina przeważnie wysoko procentowe, owocowe, z dużym ciałem i pewną zawartością kwasowości. W centrach tej Rioji i w północnej jej części, czyli w Haro i Logrono znajdują się najbardziej tradycyjne Bodegas. Alta zajmuje około 25 tys. ha winorośli, co stanowi ok. 43 procent całej powierzchni upraw Rioji.

Baskijska Rioja Alavesa daje wina bardziej finezyjne o miększych garbnikach. Bardzo owocowe, mineralne z piękną farbą, średnią zawartością alkoholu i kwasowości. Ma ona ok. 12 tys. ha. winnic (ok. 21% ogólnej powierzchni upraw). Leży ona na północ od rzeki Ebro i nazwę swoją bierze od baskijskiej prowincji Alava. Znajduje się pod wpływem klimatu atlantyckiego i śródziemnomorskiego.

 Wschodnia Roja Baja, gorętsza śródziemnomorska, jest mniej ceniona i daje więcej win tanich. To ok. 21 tys. ha winnic i 36% ogólnej ich powierzchni w Rioji. Powstają tam wina czerwone i różowe z wyższą zawartością alkoholu i ekstraktu.

 Degustowane wino pochodzi ze strefy Rioja Alta (patrz. mapka powyżej, Navarrete) i ma nazwę Cosecha z rocznikiem 2010.

Wino o intensywnej rubinowej barwie. Wykazuje pewna konsystencję. Lekkie „łzy” na kieliszku.

 Aromat przenikliwy i przyjemnie nasycony różnorodnością czerwonych owoców. W nosie bez zamieszania pojawiają się nuty dymne, kawowe. Po zamieszaniu intensywność owocowa.

 W ustach żywe, nasycone owocowością. Wino średniej budowy, bez kantów, ani ciężkie, ani lekkie. Dobrze wyważone smakowo. Przyzwoita harmonia na płaszczyźnie kwasowość – taniny, tworząca wino rześkie, z gładką materią. Bez wystającego alkoholu. W finale mocniejsze, lekko wzmocnione młodszymi garbnikami, ale nie przeszkadzającymi, nie „gryzącymi”.

Przyzwoite wino. Z jednej strony z wyczuwalną owocowością i poukładaną budową, a z drugiej strony wykazuje przyjemny i łatwo strawny styl. Struktura smakowa tego wina, w połączeniu z wyraźnymi aromatami ,tworzy „dobrą całość”. Jest ono łatwe w konsumpcji i zachęcające do kolejnego kieliszka.

Wino przypadkowo wylądowało w moich rękach i było przywiezione bezpośrednio z Hiszpanii jako prezent dla znajomych. Ciekawy produkt, świetnie uzupełni wiele dań, ale znakomity będzie także przy wypiciu „solo”. Produkt tani, zwyczajny w Hiszpanii. Wg mnie dla polskiego konsumenta jedno z chcianych win, mimo tego użyje tutaj oceny „Może być”.

Cena: nieznana, szacunkowo w Polsce około 25 zł.

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM