2010 Chardonnay Collio DOC  Primosic

Włochy

Region winiarski: Friuli (Wenecja Julijska).

Degustowane wino pochodzi z opisanego wcześniej, w dziale „O Winiarstwie”, regionu winiarskiego Friuli. Dokładnie powstało w Collio. To apelacja dobrze oceniana przez znawców, dająca także wspaniałe wina z endemicznych szczepów, takich jak Ribolla Gialla i Friulano wśród białych. W tym regionie winifikuje się interesujące Merloty, wyraziste, z finezyjną głębią i mocnym owocem. Generalnie tamtejsze wina charakteryzują się dobrą budową, przyzwoitym ciałem i przyjemną mineralnością.

Nasze Chardonnay ma żółto-transparentną barwę. W kieliszku widoczna jego koncentracja. Na ściankach kieliszka pojawiają się podłużne „łzy”.

Pierwszy nos niezbyt obfity, lekka nuta kwiatowa przeplata się z mineralno-ziemistym akcentem. Po zamieszaniu kieliszkiem wynurzają się cytrusowo-miodowe niuanse. Zaraz po nich, delikatne morelowo-jabłkowe nuty, łączą się z aromatem letnich kwiatów.

W ustach wino jest jakby lepkie. Można powiedzieć, że ma lekko oleistą konsystencję. Jest bardzo miękkie, krągłe, odznacza się łagodną i delikatną materią. Tej przyjemnej koncentracji towarzyszą głównie kwiatowo-miodowe aromaty. Wino wykazuje w ustach lekką mineralność, która nie trwa zbyt długo. Dominuje jednak delikatna, owocowa pełność, w której wkrada się na koniec akcent subtelnej gorzkości. Ten element, przypomina, że pijemy wino wytrawne, a nie półwytrawne. Ta finezyjnie kremowo-aksamitna faktura Chardonnay pozwala myśleć, że konsumuje się właśnie wino z pewnym cukrem resztkowym, niesamowicie łagodne i subtelne w charakterze. W takim stylu objawia się finał tego eleganckiego i zrównoważonego wina.

Ciekawe Chardonnay z nad wyraz delikatną i finezyjną konsystencją. To „Wysoki poziom” zapowiadający duża klasę i wyjątkowość win friulijskich. Uprawiane we Friuli endemiczne szczepy dają produkty podobnie wspaniałe, kryjące w sobie duży potencjał, jak popularne odmiany europejskie. Osobiście polecam spróbowania regionalnego wina białego ze szczepu Malvasia i czerwonego Pignolo.

 Cena: 52 zł

 

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM