2010 Syrah/Tempranillo Masia Freye DOMENECH.VIDAL D.O. Penedes

Hiszpania

Region winiarski: Penedes D.O.

Historia i tradycje winiarskie w Penedes sięgają wielu minionych epok. Ten kataloński region obecnie jest liderem w sektorze turystyki winnej. Dzieje się tak dzięki jego położeniu geograficznemu, znakomitej sieci łączności, doskonale rozwiniętym rynkiem usług i pozostawionym, ogromnym dziedzictwem winiarskim, zachęcającym do odkrywania hiszpańskiej kultury wina.

Region Penedes znajduje się w połowie drogi między Barceloną i Tarragoną. Jest on dość rozwarty, sięga od wzgórz śródlądowych do Morza Śródziemnego i od Llobregat do rzeki Gaia. Penedes cieszy się dużą różnorodnością mikroklimatu, zmiennymi wysokościami nad poziomem morza i bliskością morza śródziemnego.  

Cały region Penedes składa się z trzech większych podregionów. Są to: południowy, łagodniejszy, ze względu na bliskość morzaPenedes Marítim, niekiedy zwanym Baix (Baix Penedes i powiat Garraf ). W Penedes Superior (Alt Penedes, Alt Camp, Anoia i powiat Baix Llobregat), tym bardziej w głąb kraju, jest więcej opadów i występują mocniejsze różnice między maksymalnymi i minimalnymi temperaturami. Jest on największy i położony na 500-800 m n.p.m.
Zaś centralny Penedes (składa się głównie z powiatu tzw. Alt Penedes) jest mieszaniną dwóch mikroklimatów (lądowy i śródziemnomorski), która prowadzi w regionie do ogromnej różnorodności winnic. Najważniejszymi miastami regionu są Vilanova I la Geltrú, El Vendrell,  Vilafranca del Penedes i Sant Sadurní d’Anoia.

Posiadłości małej, rodzinnej winniarni Domenech.Vidal znajdują się w Vilobí del Penedes (siedziba Masia La Sala) i La Bisbal del Penedes (siedziba Masia Freyé), skąd pochodzi nasze wino. Poniżej widoczny krajobraz w rejonie posiadłości Masia Freye z bardziej już śródlądowym klimatem.

Wina DOMENECH.VIDAL tworzone są z pasją i z ponad 140 letnią tradycją. Są one wyrazem osobowości i stylu wytworzonego przez 5 kolejnych pokoleń. Nazwa „MASIA FREYE” została stworzona dla sektora win „premium” i jest zarazem zacisznym miejscem, które stanowi źródło inspiracji dla całej rodziny DOMENACH. VIDAL.

  •  MASIA FREYE
  • Syrah 60% i Tempranillo 40%

 

Wino w centrum kieliszka ciemne, nietransparentne. Na styku wina ze szkłem  barwa rubinowa. Zauważalny duży stopień lepkości. Po zamieszaniu winem w kieliszku, dość długo ocieka ono w dół.

Pierwszy nos bardzo bogaty aromatycznie. Wyczuwalnych wiele ciemnych owoców mieszających się z nutą kawowo-czekoladową. Po zamieszaniu bardzo wyraźna jagoda, jeżyna i czarna porzeczka. Odczuwalna jest pewna doza ziemistości oraz delikatny niuans trufli.

Wino wypełnia usta dość delikatnie, ale od razu zachwyca swoim ciałem. To prawdziwa uczta dla podniebienia. Odczuwamy świetną harmonie smakową. Wino jest łagodne, krągłe, niemal subtelne w ustach. Ponownie wyczuwalnych wiele ciemnych owoców, w tym suszona śliwka.

W finale wino imponuje wtórnie swoją miękkością i subtelną strukturą. Nabiera ono kolorytu, staje się wręcz szlachetne, dzięki wielowymiarowej owocowości.

Dla mnie jest na styku między oceną „najlepsze wina na świecie”, a „bardzo dobry poziom”. Z racji tego, że gdzieś trzeba je zakwalifikować, zaliczam je do grupy najlepszych. Po prostu tutaj każdy kolejny kieliszek wina smakuje  lepiej.

Cena: nieznana, prezent od kolegi z Niemiec.

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM