2012 Rosato Vitiano IGP Falesco Umbria

Włochy

Region winiarski: Umbria

Umbria, trochę przysłonięta sławą przez Toskanię, zwana jest zielonym sercem Włoch. Leży ona w ich środkowej części, w sąsiedztwie, od wschodu patrząc, Marche, zachodu – Toskanii i południowego zachodzu – Lacjum. Cały region Umbrii to około 17 tys. ha winnic. Najbardziej znane Orvieto daje około 2/3 ze 180 000 hl jakościowego wina gronowego.

Orvieto i Orvieto Classico produkowane są z miejscowych odmian, tj. trebbiano toscano, verdello, grechetto i canaiolo blanco. Są to dobre wina do codziennego spożycia o intensywnym smaku. Obok 3 dużych spółdzielni mających większość produkcji w Orvieto, pojawiło się kilka małych i średnich firm, które wprowadziły nowe pomysły i dobre wina. Przykładem jest Antinori, który mimo powiązań z toskańską winiarnią, sprawił, że jego umbryjskie wina zyskały poważanie przemysłu i niezależny wizerunek. Ten producent wyróżnia się także wyjątkowo dobrymi winami stołowymi. Jednak obecnie Orvieto nie jest tym produktem, który przyciąga i rozsławia Umbrię.

Dominacja tego wina mówi, że Umbra jest raczej regionem produkcji białego wina, ale międzynarodowe uznanie zdobyło wino czerwone – Torgiano. Torgiano, wino na bazie Sangiovese, posiada status DOC. W latach 70-tych Lungarotti sprawił, że sława tej apelacji, położonej niedaleko stolicy regionu, Perugii, rozpromieniała w całych Włoszech.  Mimo, że w 1992 roku Torgiano Riserva otrzymała status DOCG, sukces tego wina nie trwał długo. Lungarotti, będący praktycznie jedynym producentem w tej apelacji, bardzo ją osłabił. Nie podjął dalszych czynności rozwojowych dla tego produktu.  Jednakże nic nie zmienia faktu, że jego działania stały się bodźcem do progresu przemysłu winiarskiego w Umbrii. Georg Lungarotti był inicjatorem corocznego Banco d’Assaggio dei Vini d’Italia i pomysłodawcą powstania muzeum wina w Torgiano.

 W Umbrii obecnie prym wiodą młode regiony winiarskie, znajdujące się na północy i na południe od Perugii. Czołową, dodatkowo najwyższą apelacją, jest Sagrantino di Montefalco DOCG, dającą bogate, pełne, z dużą złożonością i wyrazistością aromatyczną, czerwone wina wytrawne. Powstają one z odmian sagrantino i sangiovese. Zaś Sagrantino di Montefalco Passito, to specjalność regionu, słodkie, czerwone wino. Bezsprzecznie największe nadzieje dla Umbrii wiąże się z młodymi apelacjami, zwłaszcza wymienioną wyżej Sagrantino di Montefalco DOCG.

Degustowane różowe wino pochodzi od opisywanego już prze zemnie producenta Falesco, u których produkcją wina zajmuje się, znany nie tylko w Umbrii, Ricardo Cotarella. Ten człowiek doradza w większości azienda i bardzo wiele jego win uważanych jest za najlepsze w Umbrii. Są dwie opinie dotyczące winifikacji wielu produktów w jednym regionie przez jednego specjalistę. Jedni myślą, że to gwarantuje im dobrym poziom win i popularność, drudzy zaś obawiają się „ujednolicenia stylu” produkowanych produktów.  

Vitiano Rosato powstało z:  Merlot 30%, Cabernet Sauvignon 30%, Sangiovese 30%, Aleatico 10%.

Kolor wina w środku kieliszka jasno różowy, na obrzeżach blado rubinowy.

W nosie, bez zamieszania kieliszkiem, czytelna nuta truskawki i płatków róży. Po zamieszaniu, aromat staje się bardziej wyraźny, intensywny. Wówczas jest odczuwalny zapach wielu czerwonych owoców, tj. malina, truskawka, czy czerwona porzeczka. Bukiet aromatyczny jest wyrafinowany, nienachalny, ale mający swoją wyrazistość. Nie jest on lekki, zwiewny, raczej stanowczy i intensywny, dłużej trwający.

W ustach wino średniej budowy, soczyście owocowe, bez kantów, z odczuwaną w końcówce mocą, nadaną przez alkohol. Wcale nie przeszkadza on w winie, a dodaje jedynie wigoru. Vitiano Rosato ma krągły charakter. Jest świetnie zharmonizowane smakowo. Jego cukier resztkowy pozostaje w skali wina wytrawnego, ale sensorycznie zbliża się do poziomu wina półwytrawnego.

Wino warte swoje ceny, można przydzielić je do segmentu „Różne Wina” i ocenić w skali jako „Wysoki Poziom”.Ma ono swój stanowczy, wyraźny i dość owocowy bukiet aromatyczny. Wino idealne na letnie dni, czaruje swoją soczystością, świeżym owocowym stylem, a jednocześnie jest krągłe i pełne życia. Idealne do sałatek z mięsem drobiowym, łagodnych serów, pizzy, do przełamania i ożywienia różnych deserów i jako aperitif.

Cena: 34 zł

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM