Jestem z wykształcenia „Weinkuefer” (Winemaker), obecnie kierunek zmienił nazwę na „Weintechnologe”, czyli osobą specjalizującą się w produkcji wina gronowego i wina musującego.
Podczas trwającej 3 lata edukacji w Heilbronie, połączonej z praktykami w winiarni, pod opieką wykwalifikowanego Winemakera, program edukacyjny w większości obejmował wykłady z nauki dotyczącej winifikacji (produkcji wina gronowego). W nieco mniejszym zakresie godzinowym przekazywana była wiedza z zakresu analizy sensorycznej, laboratoryjnej, czy uprawy winorośli.
Moją ponad już 8-letnią praktykę winiarską nabyłem przede wszystkim w niemieckich winiarniach. Oprócz win, podejmowano tam także pracę przy produkcji wina musującego i półmusującego, różnych napojów alkoholowych, wina owocowego, a także wszelkiego rodzaju destylatów, likierów czy wódek gatunkowych.
Rodzaj podejmowanych przeze mnie prac winiarskich:
1. Winiarnia Schlossbergkellerei Schnaufer GmbH (www.schlossbergkellerei.de) – relatywnie duży producent z tradycjami. To kształcący mnie pracodawca, więc najpierw przez długi czas byłem uczniem, a później przejąłem rolę prowadzącego wszystkie prace winiarskimi. Ogromna lista obowiązków i zadań. Do najważniejszych należały: ocena stanu dostarczanych winogron i uzyskanie z nich moszczu fermentacyjnego (obsługa prasy membranowej zamkniętej), kontrola i przeprowadzenie do końca procesów fermentacji, pierwsze odciągi i filtracja, kompletna stabilizacja produktów i ich przygotowanie do rozlewu, sterylizacja linii rozlewczej i obsługa rozlewaczki z wydajnością do 15 tys. butelek/godzinę. Produkcja wielu smakowych trunków i innych win alkoholowych, w tym mocno dostępna w Polsce np. Choya Umescu.
2. Winnice Jaworek w Miękini (www.jaworek.pl) – pierwsza moja przygoda z polskim winem. Do moich zadań należały kontrola rocznika 2009 i przygotowanie do rozlewu.
3. Winiarnia i destylarnia Weinkellerei Steinhauser GmbH (www.weinkellerei-steinhauser.de) – producent liczący sięw niemieckim regionie winiarskim Badenia, produkujący na mniejszą skalę, jak pierwsza kształcąca mnie firma. Razem z majstrem winiarskim wytwarzaliśmy wina z rocznika 2010. Trudny rocznik, bardzo wysoka kwasowość, który pozwolił na zdobycie dużego doświadczenia. Wykonywałem wszystkie czynności związane z winobraniem i rozlewem poprzedniego rocznika 2009. Czynności winiarskie zostały pozostawione w momencie, gdy większość win była już gotowa do pierwszego odciągu z nad osadu drożdżowego. Duża przyjemność i frajda pracy ze względu na wyposażenie winiarni w najnowsze rozwiązania techniczne i dostępność nowoczesnego sprzętu winiarskiego.
4. Winiarnia Winzergenossenschaft Kallstadt eG (www.wg-kallstadt.de) – spółdzielnia winiarska wybrana przez czasopismo Weinwirtschaft jako numer 1 ze wszystkich spółdzielni w Palatynacie. W tej winiarni zainwestowano ogromne pieniądze w sprzęty i maszyny winiarskie, nowe beczki drewniane o pojemności 5200L i nowe pomieszczenie dla win dojrzewających w barrique. W okresie marca podejmowana jest przede wszystkim praca przy przygotowaniu win do rozlania w butelki i związana właśnie z samym rozlewem.
Trzymam kciuki za polskich winiarzy i solidaryzuje się z nimi, w tym trudzie wyprodukowania w naszych warunkach, wysokiej jakości wina. Mam nadzieję, że i swoją skromna osobą, w jakimś stopniu w najbliższym czasie przyczynię się do wsparcia polskiego winiarstwa. Tym czasem życzę polskim winiarzom zadowolenia z wytwarzanych win, prezentujących wysoki jakościowo poziom.
W semestrze zimowym na przełomie 2013/2014 miałem przyjemność prowadzić zajęcia z przedmiotu „Analiza sensoryczna”. Odbywały się one podczas studiów podyplomowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na nowo powstałym kierunku – „Technologia winiarstwa”.
Do końca 2013 roku pełniłem także wielofunkcyjną rolę u importera wysokogatunkowych win gronowych we Wrocławiu. Aktualnie sam podejmuję trud importu wyselekcjonowanych win gronowych. Więcej na te temat w pasku menu „Oferta Win Importowanych”. Moja obecność w sektorze handlu winami, jedynie umocniła mnie w przekonaniu, jak ważna jest rola edukacji winiarskiej naszego społeczeństwa. Jeżeli chcemy pić coraz lepsze wina i radować się ich bogactwem, musimy zbierać doświadczenie i wiedzę poprzez wszelakie uczestnictwo w rozmowach o winie i praktycznych zajęciach z tymi produktami. Dlatego, oprócz znajomości tematyki enologicznej, będę chciał także podzielić się z Państwem, ogólną wiedzą winiarską, w formie uczestnictwa w blogach winiarskich, publikacji artykułów, organizacji szkoleń, spotkań, czy różnych degustacji. Patrz w pasku menu „Kursy Winiarskie”.