W tym miejscu znajdą się organoleptyczne  oceny win. „NAJLEPSZE WINA” –  umieszczone zostaną tutaj tylko te wina świata, które należą do najwyższej półki jakościowej. Używając fachowego schematu degustacji i słownictwa winiarskiego w sposób analityczny „prześwietlę” te produkty i tym samym słownie zobrazuje to, co decyduje o ich wartości. W takim układzie, po jakimś czasie, łatwo będzie można wyłapać moje kryteria, których spełnienie dopuszcza do grona najlepszej rangi winiarskiej. Na końcu degustacji podam cenę konkretnego produktu u handlowców i odznaczę np. tekstem „Najlepszy stosunek jakości do ceny” te butelki, które na to zasłużyły. Bardzo szanuję wina wymagające dużego nakładu pracy i przeważnie też takie, z dużym wkładem, będą pojawiać się w tym poddziale.
Jeżeli tylko zdobędę dokładne dane odnośnie sposobu produkcji opisywanego wina, na pewno je przybliżę i dołączę.

Miłego przeglądania win, a może nawet później i ich degustacji??????

2006 ARTIGAS Priorat  DOCa  Bodegas mas Alta

Hiszpania

Prowincja winiarska: Katalonia, obszar: Priorat, najwyższa kwalifikacja jakościowa DOCa.

Jest to kupaż sortów Garnacha, Mazuelo, Cabernet Savignion.  Ten mały, najstarszy obszar winiarski Priorat, to stolica najbardziej znanych czerwonych win na świecie z najwyższym poziomem jakości DOCa (Denominacio D’Origen Qualificada).  Wino Artigas powstające w winiarni Mas Alta zostaje poddane fermentacji w beczce (użyte dębowe beczki francuskie z Allier) i dojrzewa w niej przez około 16 miesięcy. Zawiera ono 14,5 % obj. alkoholu.

W centrum kieliszka intensywny kompaktowy kolor purpurowo-czerwony, nieprześwitujący. Na obrzeżach z przebłyskami rubinu. Duża lepkość, widoczna konsystencja. Na ściankach kieliszka pręgi, zacieki, tzw. „Okno w kościele”(„Kirchenfenster”). Intensywny aromat czarnych owoców wyczuwalny już przy serwowaniu wina.

Pierwszy nos: rumowe figi, owoce leśne, czarna porzeczka, w tle palony zapach. Drugi nos: uderzająca moc wiśni, jeżyny. Wyczuwalna lekka pikantność i korzenność, dodająca charakteru.

W smaku pełne usta, przepełnione ponownie zapachem słodkich owoców, krzepkie i ponadto nietracące na świeżości. Raptem wyłaniają się w tylnej części języka i na podniebieniu grubsze garbniki, nadające mocy, ale nieprzeszkadzające.

Długi finał, w odejściu wygładzone garbniki, i powracające finezyjne aromaty także kandyzowanych owoców.

Naprawdę udane wino, godne klasyfikacji DOCa. Mocna słodkość owocowa w dobrze wyważanym, lekko garbnikowym (może potrzebuje jeszcze trochę czasu) wytrawnym winie. Dobra robota Michaela Tardieus, znanego z czerwonych win z południowej części Rhone. Duży potencjał, może przy powrotnej degustacji otworzy się jeszcze bardziej aromatycznie i zyska więcej na miękkości garbników.

Cena wina: 23,50 Euro.

One Response to 2006 Artigas Priorat DOCa
  1. Potwierdzam! Przepiękne wino o niezwykłym bukiecie. Warte każdego eurocenta!


[top]

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM