Na podstronie „Przeprowadzone kursy winiarskie”, w dziale „NAUKA O WINIE”, będę umieszczał własne podsumowania, przebiegu spotkań z Państwem, podczas organizowanych kursów. W rewanżu proszę Was o komentarze, szczerą opinię i konstruktywną krytykę.

Frekwencja na warsztatach degustacyjnych przeprowadzonych 22.06.2013r. nie była zbyt duża, może nawet na tyle mała, że mogłoby właściwie do nich nie dojść. Dla mnie jednak istniał pewien cel ich przeprowadzenia. Przede wszystkim interesowały mnie, reakcja i odbiór uczestników, mojego sposobu przekazu i ocena trafności zagadnień dotyczących podejmowanej tematyki.

Największym zainteresowaniem i pewną satysfakcją, cieszyły się ćwiczenia zwiększające sprawność zmysłu węchu i tym samym umiejętność szybkiego rozpoznawania aromatów. Uczestnicy otrzymywali aromaty w buteleczkach z opisem numerycznym, aby później ocenić, z jakim zapachem mają do czynienia. Oprócz próby rozpoznawania konkretnego aromatu, próbowali oni także opisać swoje wrażenia zapachowe i za pomocą przymiotników określić jaki on jest, np.: intensywny, delikatny, zamknięty, łagodny itp.

Nikt z gości nie spodziewał się, że te 54 aromaty, będą tak skutecznie i autentycznie stworzonym materiałem ćwiczeniowym, usprawniającym faktycznie umiejętność rozpoznawania aromatów winnych. Wspólnie stwierdziliśmy, że rozpoznanie 5 losowo wziętych z zestawu aromatów, nie jest łatwą sztuką.  Jednak jeden z uczestników zdołał tego dokonać. Oczywiście nagroda musiała być, a była to butelka degustowanego później gewurztraminera z Alzacji.

Lez Nez Du Vin to francuski zestaw aromatów, stworzonych w 1981 roku przez znanego propagatora (Jean Lenoir) w dziedzinie wina, dążącym do tego, aby była ona odrębnym i równorzędnym obszarem jak, np. muzyka czy malarstwo.  Ten zestaw wykorzystywany jest w celach dydaktycznych przez sommelierów, gastronomię, handlujących winem, fachowe instytucje dla klientów winiarskich, studentów jako pomoc edukacyjną, uniwersytety, szkoły hotelarskie, enologów i stowarzyszenia enologiczne oraz przez tysiące miłośników wina.

Po omówieniu całej techniki degustacji przeszliśmy do części praktycznej, czyli kosztowania 3 win wg wyuczonych kryteriów oceny. Degustowane były:

2012 Vihno Verde Branco DOC Moncao Portugalia

2011 Gewurztraminer AOC Alsace Francja

2007 Cabernet Sauvignion IG Alenquer Portugalia

 

Aromaty typowe dla Gewurztraminera, odgadnięte w zestawie zapachów Le Nez Du Vin, znalazły swoje potwierdzenie w degustowanej butelce. Zaś na przykładzie Cabernet Sauvignion mogliśmy więcej porozmawiać o dymnej grupie aromatów i ocenie struktury wina, jego ciała.

Podsumowując, dla mnie najważniejsze jest, że tych kilku pierwszych uczestników, wyszło po ponad 3 godzinnym spotkaniu, usatysfakcjonowanych i zadowolonych ze wspólnie spędzonego czasu.

 

Zostaw wiadomość

Plugin by:aAM