Winiarstwo

W dziale „WINIARSTWO” odnajdą Państwo wiele cennych informacji związanych z:

Enologią – czyli winiarską wiedzą o wytwarzania wina i uprawie winorośli, konfrontacją z naturą, fizyką, chemią i ciężką pracą, których efekty i piętno możemy posmakować w butelce.

Ogólną wiedzą winiarską (sommelierską), która przybliży tradycje i zwyczaje winiarskie całego świata, zaciekawi, czy ukaże jak wiele Polska ma do nadrobienia pod względem winiarskim.

Dla winiarzy interesujące będą na pewno artykuły zamieszczane w kategoriach „Produkcja wina”, „Produkcja wina musującego”, „Winobranie” i „Uprawa winorośli”.

W dwóch pierwszych kategoriach poruszana jest konkretna tematyka, stricte związana z winifikacją. To mnóstwo szczegółowo opisywanych zagadnień, podejmowanych w sposób losowy, czy jako forma odpowiedzi na stawiane pytania przez winiarzy.

Zaś „Winobranie” to bardziej relacje, czy opisy przebiegu tego najważniejszego okresu winiarskiego, na przykładzie konkretnej winiarni. Poprzez własne sprawozdania będę próbował jak najpełniej przekazać przebieg całego proces produkcji wina (tzw. „Kampania winiarska”) z praktycznego punktu widzenia. W pewnym stopniu podzielić się nabywanym przeze mnie kolejnym doświadczeniem praktycznym. Podczas winobrania 2010, podejmowałem swoją pracę jako wykwalifikowany Winemaker, jedna z dwóch osób odpowiedzialnych za winifikację win, nagradzanych medalami DLG (Deutsche Landwirtschaft-Gesellschaft) i Landesweinpreamierung, w winiarni Weinkellerei Steinhauser (www.weinkellerei-steinhauser.de), znajdującej się nad jeziorem bodeńskim w Niemczech. Te sprawozdania będę miały na pewno charakter edukacyjny. Przy opisywanych przeze mnie czynnościach, będę starał się udzielać różnych wskazówek i typów, które w danym momencie będą wykorzystywane. Te podpowiedzi pomogą zapewne Państwu wejść na drogę prowadzącą do wyprodukowania najlepszych jakościowo win.

W kategorii „Uprawa winorośli” liczę bardzo na Państwa komentarze i opinie, bazujące na praktycznym doświadczeniu. Wiedza z tego zakresu jest dla mnie ciągle uzupełniana i poszerzana, gdyż moje wykształcenie winiarskie, jako Weinkuefer (obecnie w Niemczech po zmianie nazwy kierunku: Weintechnologer), inaczej Winemaker, koncentrowało się głównie na winifikacji.

Kategoria „Winologia” i „Ciekawostki” zawiera ogólną wiedzę winiarską, obejmująca różne zagadnienia związane z winem i kulturą konsumpcji wina na całym świecie.

Plugin by:aAM