Winobranie 2010 – część 5
20.09.2010 – 24.09.2010
Jeżeli komuś brakuje już winiarskich informacji to każde kolejne wpisy będą już nimi przepełnione. Początek tygodnia rozpoczął się od prac związanych z podliczeniem aktualnych stanów wszystkich potrzebnych środków podczas winobrania. Na tej podstawie domówione zostały brakujące ilości sprawdzonych środków winiarskich. Naturalnie zamówione zostały również zupełnie nowe preparaty świeżo wchodzące na rynek, aby móc porównać ich skuteczność z dotychczas stosowanymi. Pewną część moszczu (lub miazgi gronowej) z konkretnego miejsca i konkretnego sortu winogron dla porównania rozbuduje się taka samą metodą, ale przy użyciu innych środków. Takie zabiegi stwarzają możliwości ciągłego ulepszania i osiągania coraz to lepszej jakości. Firma ta posiada szereg tzw. próbnych zbiorników, o małej pojemności, aby móc przeprowadzać właśnie takie próby. Wszystkie zbiorniki i urządzenia zostały dokładnie oczyszczone. Mobilne media zostały w taki sposób rozmieszczone, aby jak najpraktyczniej można było z nich korzystać. Winiarnia zostaje podzielona jakby na dwa sektory. Pierwszy to typowe pomieszczenie to odbioru winogron. Tutaj można wyróżnić jakby 3 obszary:
1. Odbiór winogron z możliwością jego segregacji. Po ocenie jego stanu zdrowotnego nowoczesna stacja do odszypułkowania.
Źródło: www.weinkellerei-steinahuser.de
2. Kolejny obszar to zbiorniki na miazgę gronową. Dwie opcje: pierwsza fermentacja na miazdze, druga rozgrzanie miazgi i po odpowiednim jej „obrobieniu”, poddanie procesowi tłoczenia.
3. Ostatnia część tego sektora, właśnie do tego służy. Obok siebie stoją 3 membranowe, zamknięte maszyny (o różnej pojemności) służące do wytłaczania soku gronowego. W pełni zautomatyzowane z możliwością nastawienia osobnego programu wytłaczania.
Po przeciwnej stronie, tego całego opisanego wyżej pomieszczenia, znajduje się drugi sektor – jakby typowa winiarnia. To kompleksowa sieć znajdujących się obok siebie tanków fermentacyjnych i magazynujących. Posiadają one automatyczną funkcję schładzania i ocieplania poprzez podwójny płaszcz. Tutaj także stoją do dyspozycji wszystkie urządzenia, między innymi: maszyna do flotacji wytłoczonego moszczu gronowego, separator (także do wstępnego oczyszczenia moszczu), rozmaite maszyny filtrujące, różnego rodzaju pompy i odpowiednie zasoby środków winiarskich, które w razie konieczności są używane do produkcji wina.